3.5/5
Møt Thomas Cale, en karakter som står i sentrum av Paul Hoffmans bemerkelsesverdige fantasy-serie. I denne andre boken, "The Last Four Things", blir du dratt inn i en verden hvor død, dom, himmel og helvete er de fire siste tingene – men nå er det fem. Thomas Cale, kjent som Guds venstre hånd og dødsengelen, står overfor en skjebne som kan føre til verdens undergang.
På vei tilbake til frelsernes helligdom, blir Cale fortalt av Lord Militant at ødeleggelsen av menneskeheten er nødvendig for å rette opp Guds største feil. Med absolutt makt innenfor rekkevidde, og forløsernes skremmende iver og militære makt som våpen, aksepterer Cale tilsynelatende sin rolle i denne apokalyptiske planen. Men selv med denne dystre makten, er Cales sjel langt mer kompleks enn noen kunne forestille seg. Han er en gutt som kan skifte fra kjærlighet til giftig hat, fra vennlighet til ren vold på et øyeblikk.
"The Last Four Things" er en episk fortelling som kombinerer elementer av heroisk fiksjon med en dyp utforskning av menneskets natur og skjebne. Paul Hoffmans mesterlige skriving har blitt rost av både kritikere og lesere, med Daily Express som beskriver boken som en "kultklassiker". Fans av Phillip Pullmans "His Dark Materials" og Umberto Ecos "Name of the Rose" vil finne mye å elske i denne gripende trilogien.